26-08-2020 21:18
Pogórze Pleśna nie lubi się z Dunajcem. Żadnym.

W meczu na szczycie tabeli V ligi, w którym spotkał się wicelider z liderem rozgrywek, Pogórze Pleśna przegrało 0:3 z Dunajcem Zakliczyn. Dwa gole dla ekipy gości zdobył Adrian Wójcik, a jednego grający trener – Dariusz Gwiżdż.

Pogórze Pleśna przystępowało do meczu z sensacyjnej pozycji wicelidera. Przez rozpoczęciem tego meczu, czyli po 4 kolejkach, podopieczni trenera Andrzeja Wójcika wyrównali dorobek punktowy z poprzedniego (!) sezonu. Od momentu inauguracji wygrali trzy mecze z rzędu. Zwycięską passę przerwał w ubiegły weekend Dunajec Zbylitowska Góra, ratujący remis w 90+4 minucie, natomiast passę bez porażki przerwał dzisiaj inny Dunajec – ten z Zakliczyna.

Goście przyjechali do Pleśnej po świetnym spotkaniu z Polanem Żabno, w którym strzelili 6 bramek, a w sumie w tym sezonie zdobyli 18 bramek. Dziś miało być znacznie trudniej, bo Pogórze to rewelacja rozgrywek sezonu 20/21.

W pierwszych 10 minutach obie drużyny stworzyły sobie po jednej stuprocentowej sytuacji. W obu przypadkach piłka po strzałach napastników gości minęły słupek i bramkarze nie musieli interweniować. Następną groźną sytuację widzieliśmy w 15. minucie, gdy po dobrym dośrodkowaniu z rzutu wolnego z prawej strony nikt nie zamknął akcji, a zawahali się zarówno obrońcy z Zakliczyna, jak i ich bramkarz.

Odpowiedź ze strony lidera nadeszła szybko i była bardzo bolesna. Artur Kiełbasa wygrał pojedynek biegowy z obrońcą, wszedł w pole karne i został powstrzymany faulem, a sędzia wskazał na wapno. Piłkę ustawił sobie Dariusz Gwiżdż i choć bramkarz wyczuł intencje strzelca, a nawet miał futbolówkę na rękawicach, to jednak ta wpadła do siatki.

Mocniej serca zadrżały kibicom w 30. minucie, gdy bramkarz Dunajca Zakliczyn, Michał Nosek, fatalnie wybił piłkę z „piątki”. Tę przejął napastnik gospodarzy, ale szybko został dogoniony przez obrońców i zagrożenie zostało zneutralizowane.

O ile początek meczu zwiastował duże emocje, tak późniejszy przebieg gry znacznie ostudził nadzieje kibiców. Można powiedzieć, że hit rozczarowywał. Wszyscy liczyli na coś więcej po przerwie. Niestety, nad boiskiem w Pleśnej pojawiły się tylko czarne chmury i były one prorocze dla ekipy Pogórza.

Drugą bramkę gospodarze stracili kilka minut po rozpoczęciu drugiej połowy. Przed polem karnym piłkę dostał Adrian Wójcik, miał czas by pomyśleć co zrobić i wykombinował sobie w głowie strzał z lewej nogi. Futbolówka uderzona została silnie, płasko, precyzyjnie i wpadła do siatki obok bezradnie interweniującego bramkarza z Pleśnej.

Po tej bramce nad boiskiem przeszła burza. Wiatr był taki, że rezerwowi musieli łapać piłki do siatki, bo bezwiednie zostały porywane przez podmuchy. Ta główna – boiskowa – futbolówka płatała zawodnikom figle, lecąc tam gdzie chciała, a nie tam, gdzie planowali piłkarze. Mocno lunęło i wydawało się, że zaraz na boisku zrobi się basen jak w pamiętnym meczu na Narodowym, ale na szczęście po paru minutach burza minęła.

Ta anomalia pogodowa nie przyniosła jednak żadnych zwrotów, co najwyżej napędziła piłkarzy lidera z Zakliczyna. Goście obili między innymi poprzeczkę, kilkukrotnie dochodzili do mniej klarownych sytuacji, aż w końcu konkret ponownie dał Wójcik, który dostał piłkę na lewym skrzydle, ściął do środka, nawijając przy tym obrońcę i tym razem z prawej nogi pokonał bramkarza Pogórza. Warto wspomnieć też, że Dunajec kończył mecz w przewadze, bowiem czerwoną kartkę w szeregach gospodarzy w konsekwencji za dwie żółte obejrzał Tomasz Żyra.

Po tym meczu dalej nie wiemy, jak oceniać Pogórze. Na papierze byli wiceliderem, bez porażki w 4 meczach. Strzelili w nich 15 bramek. Z drugiej strony – obserwujący ich mecz z Dąbrovią Henryk Świerczek napisał, że piłkarze z Dąbrowy Tarnowskiej wcale nie musieli przegrać, a Pogórze nie przekonało go swoją grą. Ponadto, niemal połowę (7) ze zdobytych bramek strzelili w jednym meczu z Ikarem. Był to dla nich wielki sprawdzian, chyba najtrudniejszy z możliwych, bo Dunajec Zakliczyn to faworyt rozgrywek i porażka z nimi nie przynosi piłkarzom z Pleśnej wstydu. Na pewno będziemy dalej uważnie śledzić ich poczynania w dalszej części sezonu.

Dunajec Zakliczyn natomiast zagrał dość minimalistycznie. Nie potrafili stworzyć sobie wielu dogodnych sytuacji, mieli problem przedostać się przez defensywę gospodarzy, ale nawet grając w ten sposób, strzelili 3 gole. Na pewno prezentują się ponadprzeciętnie na tle tej ligi i na tę chwilę nie widać chętnego, który rzuciłby im rękawicę.